Už si mala 40?

19.11.2021

Už si mala 40? Tak potom je tento článok určený tebe. Vždy som si myslela, že sa budem cítiť skvele až do konca života, že budem stále štíhla a že nikdy nepriberiem. No po 40-ke nastal zlom. Telo sa po 40-ke mení. Dobrá fyzická i psychická kondícia je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Nadbytočných kíl sa zbavujeme oveľa ťažšie, mení sa i kvalita kostí ktoré po 35-ke začínajú rednúť, čo môže viesť až k osteoporóze. Okrem vhodnej stravy a aktívneho života je nevyhnutné dopĺňať vitamín D ktorý si telo žiada vo zvýšenej miere. Prispôsob sa zmenám, ako?

Po 40-ke sa znižuje podiel svalovej hmoty a klesá telesná zdatnosť. Spomaľuje sa bazálny metabolizmus. Klesá hladina ženských pohlavných hormónov a to môže byť príčinou priberania a zmeny postavy. Ak máš genetickú predispozíciu ukladania tuku, tak tie sa ešte zvýraznia a je potrebné prispôsobiť svoj spôsob života zmenám v organizme - zdravo sa stravovať, dopĺňať potrebné stopové prvky, športovať. Iba tak si môžeš udržať pevnú postavu, želanú hmotnosť, dobrú kondíciu a spomaliť tak príznaky starnutia.

Vápnik - ženy po 40-ke strácajú schopnosť produkovať estrogén. Tento ženský pohlavný hormón zabraňuje úbytku kostnej hmoty, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy Ženy by vo svojich 40 rokoch mali prijímať asi 1000 miligramov vápnika denne, ženy nad 50 rokov zhruba 1200 miligramov ( samozrejme v kombinácii s D-čkom na lepšie vstrebávanie ). Vek, genetická predispozícia, zlá životospráva, nadmerný príjem alkoholu a kofeínu, fajčenie, nedostatok pohybu, nadmerná výživa a nadváha sú dôvody, prečo osteoporóza ohrozuje viac ženy v menopauze. V tomto veku je preto obzvlášť dôležite dodržiavať zásady zdravej životosprávy. Zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie významne prispieva k udržaniu dobrej denzity kostí. Kvalitný doplnok výživy ktorý obsahuje vápnik spolu s D-čkom a minerálmi nájdeš aj v mojom e-shope  

Novému životnému obdobiu by sme mali prispôsobiť i jedálniček. Dbať by sme mali na pravidelný príjem stravy, aby sme energiu prijali postupne a dobre kontrolovali pocit hladu a sýtosti. Základom by mali byť tri hlavné a dve menšie jedlá denne Príjem sacharidov by sme v strave mali znižovať počas dňa od raňajok k večeri. S približujúcim sa večerom je vhodné znižovať najmä príjem jednoduchých sacharidov a na večeru ich úplne vynechať. V jedálničku by mali prevládať potraviny s vysokým obsahom vody. Dbať by sme mali na dobrý pitný režim a prijímať hlavne neenergetické tekutiny ako je voda, stolové a minerálne vody ( pozor však na kvantum obsahu minerálov v nápoji ) a nesladené čaje.  

V jedálničku by mali pribudnúť tuky, ale tie zdravé, obsiahnuté napr. v avokáde, rybách, vajciach, orechoch. Mali by sme kontrolovať celkový príjem tukov a tiež ich kvalitu. Nekvalitné potraviny, mastné konzervované a údené mäso ako aj mäsové výrobky, polotovary, instantné jedlá, jedlá pripravené vyprážaním, nešetrným grilovaním, jedlá s vysokým obsahom cukru, tuku a soli by sme mali z jedálnička vylúčiť. 

Pohyb. Ak si doteraz "spala na vavrínoch" v domnienke, že keď nepriberáš nemusíš sa hýbať, tak sa rýchlo prebuď a začni so sebou niečo robiť. Ak nie teraz tak v blízkej budúcnosti sa začnú ozývať prvé zdravotné problémy, ktoré môžeme pravidelným pohybom zmierniť alebo im predísť. Spomínané rednutie kostí, inkontinencia, dlhá rekonvalescencia po úrazoch a v neposlednom rade obezita. Toto všetko môže byť znesiteľnejšie, ak telo fyzicky včas pripravíme. Nemusíš behať maratón. Nájdi si typ cvičenia, ktoré ti vyhovuje. Dôležitá je pravidelnosť.     


Som si 100% istá, že každá žena ktorá už mala 40 alebo sa k 40 približuje si na sebe všimla zmeny. Je len na TEBE či budeš k týmto zmenám ľahostajná, alebo si včas pripravíš zázemie na kvalitné a pomalé starnutie.