Recepty

Vitajte v mojom receptári. Pripravovať zdravé jedlá je pri fit životnom štýle samozrejmosťou. Reštaurácie navštevujem skôr výnimočne. Mám rešpekt, lebo neverím tomu čo mi dajú na tanier. Fóbia? Hmmmm, možno ale dokážem s tým žiť. Najviac mi chutí to, čo si navarím sama. Prečo? Lebo viem aké suroviny som použila. Recepty, ktoré tu nájdete som vyskúšala, niektoré vylepšila s sú v súlade s mojím presvedčením o zdravom stravovaní. Recepty sú rozdelené do piatich sekcií a verím, že budú pre Vás inšpiráciou.  

Raňajky

Raňajky sú základ dňa. Na to, či raňajkovať alebo nie je veľa názorov. Každému vyhovuje niečo iné. V stravovaní, ktoré preferujem ja a moji klienti tvoria raňajky základný pilier výživy. Na to aby sme prostredníctvom prvého jedla dňa dali telu všetky potrebné makro i mikroživiny, dostatok vlákniny a energie nemusíte byť expert vo výžive. Túto prácu už za Vás vyriešil odborný tím expertov - poradný tím Herbalife Nutrition. Vytvoril koncept zdravých raňajok, ktoré si pripravíte za pár minút. Inšpirujte sa a buďte fit od základu. 

Obedy

V koncepte stravovania je veľa smerov, no hlavné jedlá dňa nájdete vo všetkých. Obed tvorí hlavnú časť príjmu energie a mal by byť taký aby zasýtil, no s ohľadom na potreby jednotlivca. Vyvážené jedlo sa skladá z bielkovín, sacharidov, zdravých tukov a vlákniny. Najväčšiu časť by mala tvoriť zeleninová zložka, 1/3 bielkoviny, 1/3 komplexné sacharidy a zbytok zdravé tuky. Recepty v tejto sekcii, sú spravidla tvorené podľa vzorca vyššie, no nájdete tu i low carb hlavné jedlá ( nízkosacharidové ).

Večere

V hektickej dobe ktorú žijeme tvorí práve večera prvé a u niektorých jediné jedlo dňa. Realita väčšiny Slovákov je začať deň kávou a cigaretou, potom dlho nič, ešte aspoň 2-3 kávičky, prípadne s veterníkom a večer prídu domov hladní ako vlci. Chladnička tras sa !!! Fit večera by mala byť ľahkým jedlom, ktoré nezaťaží žalúdok. Klientov učím zbaviť sa zlozvykov hladovania počas dňa. Dôležitá je pravidelnosť v prijímaní potravy, a preto večerné nájazdy na chladničku nepoznajú.    

Snacky, šaláty, pečivo 

Desiata a olovrant sú dôležitou súčasťou denného stravovacieho plánu. Prečo? Vtesnať denný energeticky príjem do troch hlavných jedál je náročné a dlhé prestávky medzi jednotlivými jedlami nás vybičujú k vlčiemu hladu, ktorý si potom kompenzujeme veľkosťami porcií a zjedením prvého jedla ( nech je akékoľvek ) ktoré nám príde pod ruky. Ak sa tomu chceme vyhnúť musíme zaradiť do jedálnička desiatu i olovrant. Ale pozor žiadne horalky ani rožky s treskou. Myslite a zvoľte pre svoje zdravie a líniu lepšie možnosti.

Dezerty

Nie. Nie sú tabu. Skúste vymeniť suroviny a zistíte, že aj tradičné koláče sa dajú urobiť v zdravšej verzii. No i tu platí staré známe: 

"Všetkého s mierou". To, že je niekde menej sladidla, pridali ste trstinový cukor namiesto klasického bieleho, alebo ste použili modernú metódu kváskovania ešte neznamená, že koláčikov môžete zjesť koľko chcete. Áno, aj z kváskového pečiva sa priberá rovnako ako keď použijete kvasnice. Rozdiel je v tom, že viete od začiatku až do konca čo ste presne do jedla pridali, v ľahšej stráviteľnosti atď.