Vianočný fitness štedrák

14.12.2023

Vianoce sú sviatky radosti, rodinnej pohody ale aj hojnosti. A práve v duchu hojnosti sa nesie aj recept vraj mimoriadne chutného koláčika typického pre vianočné obdobie. Prečo vraj? Či veríte, alebo nie, ja som ho ešte nikdy neochutnala. U nás doma sa nepiekol a celkovo ma takéto "bohaté" koláče nikdy nelákali. A naviac, hojnosti máme stále viac i počas celého roka, a tak je na mieste odľahčiť si sviatky. Oproti klasike je fitness štedrák menej kalorický, bez pridaného cukru a s niekoľkonásobne vyšším obsahom vlákniny.      


Čo budeme potrebovať ?

14 porcií

Na spodné cesto:

  • 200g mletých lieskových orechov
  • 400g mixu sušeného ovocia ( 100g datle, 100g brusnice, 200g marhule )
  • 150g jemných ovsených vločiek

Na tmavé cesto:

Na svetlé cesto:

  • 4 banány
  • 150g strúhaného kokosu

Na polevu:

Sušené ovocie necháme pol dňa namočené vo vode. Aj hrozienka. Ovocie zlejeme a spolu so všetkými surovinami na spodné cesto vymixujeme v mise tyčovým mixérom do hladkej hmoty. Potom rozotrieme do tortovej formy s priemerom 24cm, alebo použijeme hlbší plech a hotový koláč tak môžeme rozkrájať na menšie kocky. Na spodok plechu si dáme papier na pečenie aby sa nám dal koláč po stuhnutí lepšie vybrať.       

Suroviny na tmavé cesto chvíľu povaríme v mlieku aby hmota zhustla. Mlieko prilievame postupne aby hmota nebola príliš riedka. Do hmoty vmiešame hrozienka a natrieme na spodnú vrstvu.

Ošúpané banány nakrájame na menšie kusy a spolu s kokosom rozmixujeme v hlbšej mise tyčovým mixérom. Potom natrieme ako ďalšiu vrstvu.

Na záver natrieme čoko polevu, ktorú urobíme tak, že kakao, proteín a vodu opäť rozmixujeme tyčovým mixérom do hladkej hmoty. Vodu prilievame postupne, tak aby sa hmota dala natrieť ale aby sa neliala. Ja som dávala približne 150ml.  

Hotový koláč dáme cez noc do chladničky a na druhý deň vychutnáme.

1 ks/150g/472 kcal   Bielkoviny: 13,9g  Sacharidy: 41,3g  Tuky: 25,4g  Vláknina: 13g    

Môj tip

Pokiaľ nie ste mnohopočetná rodina urobte Fitness štedrák  iba z polovičnej dávky. Je ho naozaj "štedro" a jedli by ste ho minimálne do Nového roka.